Naprawa szyb samochodowych


16704 Scaled, mar-glass.pl

Kiedy naprawa szyby samochodowej?

Szyby samochodowe, najczęściej czołowe, ulegają zużyciu oraz mikroskopijnym uszkodzeniom powierzchni. Z upływem czasu, podczas używania wycieraczek, skrobania lodu skrobaczką, jak również podczas jazdy samochodem w warunkach dużego zapylenia (budowa, tereny piaszczyste).Jeśli zauważymy na przedniej szybie odprysk lub mikro pęknięcie, to wraz z upływem czasu i rosnącym przebiegiem kilometrów będzie się ono z pewnością powiększać. Dlatego żeby zapobiec dalszemu uszkodzeniu szyby należy ją jak najszybciej naprawić w warsztacie zajmującym się naprawą takich uszkodzeń. Pracownik serwisu po oględzinach jest w stanie określić wiek uszkodzenia jak również podać koszt i czas naprawy. W 90% takie uszkodzenia można z powodzeniem naprawić bez konieczności wymiany całej szyby.

Jak naprawiana jest szyba samochodowa?

Podczas gdy szyba doznała uszkodzenia mechanicznego, np. uderzenia kamieniem i średnica  nie przekracza 2,5cm to taki odprysk kwalifikuje się do naprawy. Sam proces naprawy nie jest skomplikowany ale bardzo skuteczny tzn. miejsce uszkodzenia jest nawiercane przy pomocy wiertła z węglików spiekanych a następnie wypełnione pod niewielkim ciśnieniem żywicą syntetyczną, którą w ostatnim etapie naświetla się lampą UV żeby ją utwardzić. Skuteczność takiej naprawy przywraca (w zależności od wieku odprysku, kształtu oraz stopnia zanieczyszczenia) nawet 95% pierwotnej twardości szyby.

Co zrobić gdy szyba samochodowa zostanie uszkodzona?

Należy pamiętać, że gdy zauważymy takie uszkodzenie powinniśmy je zabezpieczyć np. naklejając na nie od zewnątrz kawałek przezroczystej taśmy klejącej. Zapobiegnie to dostawaniu się wody oraz zabrudzeń do wewnątrz odprysku, co pozwoli na skuteczniejszą i dokładniejszą naprawę.

W specjalistycznym warsztacie przy niewielkim nakładzie finansowym (ok. 80-100zł) możliwe jest naprawienie ubytku.

Kiedy wykluczamy naprawę szyb samochodowych?

Niestety w kilku przypadkach wyklucza się naprawę, np:

1. Uszkodzenie znajduje się mniej niż 10cm od krawędzi szyby lub jest umiejscowiony pod uszczelką

2. Odprysk jest w polu widzenia kierowcy.

3. Jeżeli na szybie występuje większa ilość uszkodzeń.

Czy warto naprawę szyby samochodowej zrobić samemu?

W sklepie internetowym oraz sklepach motoryzacyjnych można kupić zestawy do samodzielnej naprawy szyb. Koszt takiego zestawu to ok.40-50 zł. Sama naprawa szyb samochodowych dla niektórych wydaje się prosta, ale trzeba pamiętać żeby obchodzić się z precyzją. Nieostrożne podejście do naprawy szyby samochodowej może spowodować jest większe uszkodzenie co zmusi nas do wymiany szyby. Dodatkowo samodzielna naprawa szyby samochodowej może być bardziej widoczna niż naprawa w specjalistycznym zakładzie. My jednak odradzamy takie zabiegi jeżeli koszt usługi u specjalisty jest niewiele droższy a mamy pewność że usługa zostanie wykonana prawidłowo i nie ryzykujemy większym uszkodzeniem szyby samochodowej.


Trzeba również pamiętać, że pojazd z uszkodzoną przednią szybą nie przejdzie badania technicznego jak i podczas kontroli policyjnej może zostać zatrzymany dowód rejestracyjny co skutkuje wymianą szyby oraz wizytą w stacji kontroli pojazdów.

Jeśli macie Państwo jakieś pytania odnośnie naprawy szyby samochodowej i jesteście z okolic Łodzi, Wiśniowej Góry, Andrespola, to zapraszamy do kontaktu https://mar-glass.pl/kontakt/

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , ,